Motorola Razr Fold Specs, Price
Motorola Razr Fold Android Smartphone was launched in January 2026. It is priced in India at Rs. 149999, running on the Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) processor with Adreno 840 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Razr Fold has a 8.09 inches, 2200 x 2480 pixels display with a pixel density of 410 ppi alongwith a secondary display of 6.56 inches, FHD+ OLED Screen, 120Hz. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Razr Fold as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Bluetooth too.
The Motorola Razr Fold runs on Android 16.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Razr Fold |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | January 2026 |
| Status | Coming Soon - Q3 2026 |
| Price | Rs. 149,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pantone: Blackened Blue, Lily White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water resistant Stylus support |
Display
| Type | QHD+ Foldable LTPO OLED Screen, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+ |
| Colors | 1B colors |
| Size | 8.09 inches [Similar] |
| Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 410 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display | 6.56 inches, FHD+ OLED Screen, 120Hz |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| Processor | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M), Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 840 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, 71mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps (Dolby Vision), 4K@30/60fps (Dolby Vision), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP Cover camera: 32 MP HDR 4K [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | |
| Capacity | - |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |