Motorola Razr 60 Specs
Motorola Razr 60 Android Smartphone was launched in April 2025. It is running on the Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Razr 60 has a 6.9 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 413 ppi alongwith a secondary display of 3.6 inches AMOLED Screen, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Razr 60 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Motorola Razr 60 runs on Android 15 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm
Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 188 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Razr 60 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | April 2025 |
| Status | Available - April 2025 |
| Colors | Pantone (Gibraltar Sea, Spring Bud, Lightest Sky) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm (Unfolded: 6.74 x 2.91 x 0.29 in Folded: 3.47 x 2.91 x 0.63 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| 2G Network |
GSM 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 3000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.08% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
3.6 inches AMOLED Screen, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi 1B colors, 90Hz, HDR10+, 1700 nits (peak) Gorilla Glass Victus |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| Processor | Octa Core (2 x 2.6GHz Cortex-A78 + 6 x 2GHz Cortex-A55 CPUs), Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF Panorama, HDR, Pantone Validated Colour And Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 or 6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 30W wired 15W wireless |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |