Motorola Razr 50 Ultra Specs
Motorola Razr 50 Ultra Android Smartphone was launched in June 2024. It is running on the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 735 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Razr 50 Ultra has a 6.9 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 413 ppi alongwith a secondary display of 4-inch LTPO AMOLED Screen, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Razr 50 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The Motorola Razr 50 Ultra runs on Android 14 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm
Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 189 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Razr 50 Ultra |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | June 2024 |
| Status | Available - June 2024 |
| Colors | Spring Green (Dill), Midnight Blue (Navy Blazer), Peach Fuzz, Hot Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm (Unfolded: 6.75 x 2.91 x 0.28 in Folded: 3.47 x 2.91 x 0.6 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM, Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - International |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen 165Hz refresh rate, Dolby Vision, HDR10+, 3000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.03% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
4-inch LTPO AMOLED Screen, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 2400 nits (peak) Gorilla Glass Victus Protections |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520), Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 735 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band (region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.0 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |