Motorola Razr 40 Specs, Price
Motorola Razr 40 Android Smartphone was launched in June 2023. It is priced in India at Rs. 59999, running on the Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 644 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Razr 40 has a 6.9 inches, 1080 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 413 ppi alongwith a secondary display of 1.5 inches, AMOLED Screen, 194 x 368 pixels, 282 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Razr 40 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Motorola Razr 40 runs on Android 13 and all this is powered by a 4200 mAh battery. It measures Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm
Folded: 88.2 x 74 x 15.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 188.6 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Razr 40 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | June 2023 |
| Status | Coming Soon - June 2023 |
| Price | Rs. 59,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Sage Green, Vanilla Cream, Summer Lilac, Grape Compote |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm Folded: 88.2 x 74 x 15.8 mm (Unfolded: 6.72 x 2.91 x 0.29 in Folded: 3.47 x 2.91 x 0.62 in) |
| Weight | 188.6 g (6.63.0.21 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM, Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - North America |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - Internationa 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - North America |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water-repellent coating |
Display
| Type |
FHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+, 1400 nits (peak) Gorilla Glass Victus 7 |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.32% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
1.5 inches, AMOLED Screen, 194 x 368 pixels, 282 ppi 1000 nits (peak), Gorilla Glass Victus 7 |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 644 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W 5W wireless |
| Capacity | 4200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |