Motorola One Fusion+ Specs
Motorola One Fusion+ Android Smartphone was launched in June 2020. It is running on the Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) processor with Adreno 618 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Motorola One Fusion+ has a 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels IPS display with a pixel density of 396 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola One Fusion+ as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Motorola One Fusion+ runs on Android 10 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162.9 x 76.4 x 9.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 210 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola One Fusion+ |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | June 2020 |
| Status | Available - June 2020 |
| Colors | Moonlight White, Twilight Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.9 x 76.4 x 9.6 mm (6.41 x 3.01 x 0.38 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 LATAM |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 38, 40, 41 - Europe, India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Splash resistant |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver), Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 618 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (macro) 2 MP, f/2.2, (depth) panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
16 MP Pop-up, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |