Motorola Moto X30 Pro Specs
Motorola Moto X30 Pro Android Smartphone was launched in August 2022. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Moto X30 Pro has a 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 60 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto X30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Moto X30 Pro runs on Android 12 and all this is powered by a 4610 mAh battery. It measures 161.7 x 73.5 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 198.5 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto X30 Pro |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | August 2022 |
| Status | Available - August 2022 |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.7 x 73.5 x 8.4 mm (6.37 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 198.5 g (6.98.0.18 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Splash and dust resistant |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 1000 nits (HBM), 1250 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MYUI 4.0 |
| Processor | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 50 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
200 MP, f/2.0, (wide), 1/1.22", 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom Panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
60 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 125W, 50% in 7 min, 100% in 19 min (advertised) Fast wireless charging 50W |
| Capacity | 4610 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |