Motorola Moto S30 Pro Specs
Motorola Moto S30 Pro Android Smartphone was launched in August 2022. It is running on the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) processor with Adreno 660 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Moto S30 Pro has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 402 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto S30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Moto S30 Pro runs on Android 12 and all this is powered by a 4400 mAh battery. It measures 158.5 x 71.2 x 7.5 mm or 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 172 grams / 167 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto S30 Pro |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | August 2022 |
| Status | Available - August 2022 |
| Colors | Blue, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.5 x 71.2 x 7.5 mm or 7.7 mm (6.24 x 2.8 x 0.3 in or 0.3 in) |
| Weight | 172 g / 167 g (6.07 oz / 5.89 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Splash and dust resistant |
Display
| Type |
FHD+ P-OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.69% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MYUI 4.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS, BDS (2), GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W, 50% in 10 min (advertised) |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |