Motorola Moto G75 Specs
Motorola Moto G75 Android Smartphone was launched in October 2024. It is running on the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Motorola Moto G75 has a 6.78 inches, 1080 x 2388 pixels IPS display with a pixel density of 387 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G75 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi and FM Radio too.
The Motorola Moto G75 runs on Android 14, up to 5 major Android upgrades and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 166.1 x 77.2 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 205 grams or 208 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G75 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | October 2024 |
| Status | Coming Soon - October 2024 |
| Colors | Charcoal Gray, Aqua Blue, Succulent Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.1 x 77.2 x 8.3 mm (6.54 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g or 208 g (7.23 oz or 7.34 oz) |
| SIM Type | Hybrid SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, 1000 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14, up to 5 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 30W wired, 50% in 25 min 15W wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |