Motorola Moto G67 Power Specs, Price
Motorola Moto G67 Power Android Smartphone was launched in November 2025. It is priced in India at Rs. 15999, running on the Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) processor with Adreno 710 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Moto G67 Power has a 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G67 Power as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Motorola Moto G67 Power runs on Android 15, planned upgrade to Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 210 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Moto G67 Power |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | November 2025 |
| Status | Coming Soon - November 2025 |
| Price | Rs. 15,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pantone: Cilantro, Parachute Purple, Blue Curacao |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (6.54 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD, 120Hz, HDR10+, 1050 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.16% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, planned upgrade to Android 16 |
| Processor | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 30W wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |