Motorola Moto G53 Specs
Motorola Moto G53 Android Smartphone was launched in December 2022. It is running on the Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) processor with Adreno 619 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The Motorola Moto G53 has a 6.5 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 270 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G53 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G and USB OTG too.
The Motorola Moto G53 runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162.7 x 74.7 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 183 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G53 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | December 2022 |
| Status | Available - December 2022 |
| Colors | Ink Blue, Arctic Silver, Pale Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.7 x 74.7 x 8.2 mm (6.41 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - EMEA & AP 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 - LATAM 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - EMEA & AP 1, 2, 3, 7, 28, 40, 66, 78 SA/NSA - LATAM 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA - China |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water-repellent design |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.88% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460), Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W 10W wired (International) Reverse wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |