Motorola Moto G37 Power Specs, Price
Motorola Moto G37 Power Android Smartphone was launched in April 2026. It is priced in India at Rs. 15999, running on the Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 4 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Motorola Moto G37 Power has a 6.67 inches, 720 x 1604 pixels IPS display with a pixel density of 264 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G37 Power as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, Wi-Fi and FM Radio too.
The Motorola Moto G37 Power runs on Android 16 and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 166.2 x 76.5 x 8.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 215 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Motorola Moto G37 Power |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | April 2026 |
| Status | Coming Soon - May 2026 |
| Price | Rs. 15,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.2 x 76.5 x 8.8 mm (6.54 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen, 120Hz, 1050 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.08% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 4 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 30W wired 6W reverse wired |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |