Motorola Moto G35 Specs
Motorola Moto G35 Android Smartphone was launched in August 2024. It is running on the Unisoc T760 (6 nm) processor with Mali-G57 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Motorola Moto G35 has a 6.72 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 261 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G35 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, Wi-Fi and FM Radio too.
The Motorola Moto G35 runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 166.1 x 76 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 188 grams or 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G35 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | August 2024 |
| Status | Coming Soon - September 2024 |
| Colors | Leaf Green, Guava Red, Midnight Black, Sage Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.1 x 76 x 7.8 mm (6.54 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g or 192 g (6.63 oz or 6.77 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM, eSIM, Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - ЕМЕА 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 - India |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water-repellent design |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, HDR10 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.72 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 261 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.43% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| Processor | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55), Unisoc T760 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 18W wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |