Motorola Moto G Stylus Specs
Motorola Moto G Stylus Android Smartphone was launched in 2020, February 7. It is running on the Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) processor with Adreno 610 GPU. The phone has 4 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Motorola Moto G Stylus has a 6.4 inches, 1080 x 2300 pixels IPS display with a pixel density of 397 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G Stylus as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The Motorola Moto G Stylus runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 158.6 x 75.8 x 9.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G Stylus |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | 2020, February 7 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, April |
| Colors | Mystic Indigo |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.24 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Stylus Splash resistant |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2300 pixels |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.58% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 610 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 16 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 2 MP, f/2.2, (macro), 1/5.0", 1.75µm HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.0", 1.0µm HDR 1080p@30/120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |