Motorola Moto G Stylus (2026) Specs
Motorola Moto G Stylus (2026) Android Smartphone was launched in April 2026. It is running on the Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 710 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Motorola Moto G Stylus (2026) has a 6.7 inches, 1220 x 2712 pixels AMOLED display with a pixel density of 444 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G Stylus (2026) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, NFC and Wi-Fi too.
The Motorola Moto G Stylus (2026) runs on Android 16, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 5200 mAh battery. It measures 162.2 x 74.8 x 8.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 192 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G Stylus (2026) |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | April 2026 |
| Status | Coming Soon - April 2026 |
| Colors | Pantone: Coal Smoke, Lavender Mist |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.2 x 74.8 x 8.3 mm (6.39 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Stylus IP68/IP69 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR, 5000 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Pixel Density | 444 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 68W wired 15W wireless |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |