Motorola Moto G Stylus 2021 Specs
Motorola Moto G Stylus 2021 Android Smartphone was launched in 2021, January 08. It is running on the Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) processor with Adreno 612 GPU. The phone has 4 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Motorola Moto G Stylus 2021 has a 6.8 inches, 1080 x 2400 pixels IPS display with a pixel density of 387 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Moto G Stylus 2021 as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Moto G Stylus 2021 runs on Android 10 and all this is powered by a 4000 mAh battery.
General Info
| Phone | Motorola Moto G Stylus 2021 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | 2021, January 08 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, January 14 |
| Colors | Aurora Black, Aurora White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Stylus Water-repellent coating |
Display
| Type | IPS LCD Screen |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 612 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Battery Charging 10W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |