Motorola Edge X30 Specs
Motorola Edge X30 Android Smartphone was launched in December 2021. It is running on the Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) processor with Adreno GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Edge X30 has a 6.7 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 60 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Edge X30 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Edge X30 runs on Android 12 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 194 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Edge X30 |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | December 2021 |
| Status | Coming Soon - December 2021 |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) Water-repellent design |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 500 nits (typ), 700 nits (HBM) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | MYUI 3.0 |
| Processor | Octa-core 3.0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm 2 MP, f/2.4, (depth) Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Front Camera |
60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm or 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30/120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W, 100% in 35 min (advertised) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |