Motorola Edge 30 Fusion Specs
Motorola Edge 30 Fusion Android Smartphone was launched in September 2022. It is running on the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) processor with Adreno 660 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Edge 30 Fusion has a 6.55 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 402 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Edge 30 Fusion as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Edge 30 Fusion runs on Android 12 and all this is powered by a 4400 mAh battery. It measures 158.5 x 72 x 7.5 mm or 7.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 168 grams / 175 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Edge 30 Fusion |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | September 2022 |
| Status | Available - September 2022 |
| Colors | Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.5 x 72 x 7.5 mm or 7.7 mm (6.24 x 2.83 x 0.3 in or 0.3 in) |
| Weight | 168 g / 175 g (5.93 oz / 6.17 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA2000 1x - PRC |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PRC |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 66 - International 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43 - PRC |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA - PRC |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Splash and dust resistant |
Display
| Type |
FHD+ P-OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 1100 nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.68% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| Processor | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (depth) Panorama, HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS, BDS (2), GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W, 50% in 10 min (advertised) |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |