Motorola Edge (2022) Specs
Motorola Edge (2022) Android Smartphone was launched in August 2022. It is running on the MediaTek Dimensity 1050 (6 nm) processor with Arm Mali-G610 MC3 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Motorola Edge (2022) has a 6.6 inches, 1080 x 2400 pixels display with a pixel density of 399 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Motorola Edge (2022) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Motorola Edge (2022) runs on Android 12, planned upgrade to Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 160.9 x 74.2 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 170 grams including battery.
General Info
| Phone | Motorola Edge (2022) |
| Manufacturer | Motorola |
| Announced | August 2022 |
| Status | Coming Soon - August 2022 |
| Colors | Grey |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.9 x 74.2 x 8 mm (6.33 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| SIM Type | Nano SIM, eSIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Water-repellent design |
Display
| Type |
FHD+ OLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 399 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.98% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12, planned upgrade to Android 13 |
| User Interface | MyUX |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 1050 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Arm Mali-G610 MC3 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/1.5, 120˚ (ultrawide), 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 30W Fast wireless charging 15W Reverse charging 5W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |