Meizu 18s Pro Specs
Meizu 18s Pro Android Smartphone was launched in 2021, September 22. It is running on the Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) processor with Adreno 660 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Meizu 18s Pro has a 6.7 inches, 1440 x 3200 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 524 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 44 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Meizu 18s Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Meizu 18s Pro runs on Android 11 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 162.5 x 73 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 189 grams including battery.
General Info
| Phone | Meizu 18s Pro |
| Manufacturer | Meizu |
| Announced | 2021, September 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, September 23 |
| Colors | Blue, White, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.5 x 73 x 8.1 mm (6.4 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) Waterproof |
Display
| Type |
QHD+ Super AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate HDR10+ 420 nits (typ), 1300 nits (peak) Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Pixel Density | 524 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.27% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | Flyme 9 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680), Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 660 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 32 MP + 0.3 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP f/2.4, 79mm (telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 32 MP, f/2.2, 15mm, 130˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm 0.3 MP, TOF 3D, f/1.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 8K, 4K@30/60fps, 1080p; gyro-EIS |
| Front Camera |
44 MP, f/2.4, (wide), 1/2.65”, 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, IRNSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 40W, 40% in 15 min, 100% in 50 min (advertised Fast wireless charging 40W Reverse wireless charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |