Meizu 17 Specs
Meizu 17 Android Smartphone was launched in 2020, May 08. It is running on the Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Meizu 17 has a 6.7 inches, 1080 x 2232 pixels Super AMOLED display with a pixel density of 370 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Meizu 17 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Meizu 17 runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 160 x 77.2 x 8.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Meizu 17 |
| Manufacturer | Meizu |
| Announced | 2020, May 08 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, May 11 |
| Colors | Green, Gray, Aurora White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160 x 77.2 x 8.5 mm (6.3 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | 41, 78, 79 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ Super AMOLED Capacitive Touchscreen 90Hz refresh rate 700 nits type. value HDR10+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels |
| Pixel Density | 370 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.97% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | Flyme |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP + 8 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 118° (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/1.9, (macro) Auto-HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM (UFS 3.1) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 30W, 45% in 30 min (advertised) Quick Charge 3.0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |