LG Velvet Specs
LG Velvet Android Smartphone was launched in 2020, May 07. It is running on the Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) processor with Adreno 620 GPU. The phone has 8 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC.
The LG Velvet has 6.8 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 379 ppi. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the LG Velvet as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The LG Velvet runs on Android 10.0 and all this is powered by a 4300 mAh battery. It measures 167.1 x 74 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams including battery.
General Info
| Phone | LG Velvet |
| Manufacturer | LG |
| Announced | 2020, May 07 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, May 15 |
| Colors | Aurora White, Aurora Green, Aurora Gray, Illusion Sunset |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.1 x 74 x 7.9 mm (6.58 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) MIL-STD-810G compliant |
Display
| Type | FHD+ P-OLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 379 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.80% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver), Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 620 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) Panorama, HDR |
| Video | 2160p, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W Wireless Charging 10W |
| Capacity | 4300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |