LG Q Stylus Specs, Price
LG Q Stylus Android Smartphone was launched in June 2018. It is priced in India at Rs. 14999 ($0.00), running on the Mediatek MT6750 - Q Stylus/Q Stylus α processor with Mali-T860MP2 - Q Stylus/Q Stylus α GPU. The phone has 4 GB RAM and 64 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 512 GB.
The LG Q Stylus has a 6.2 inches, 1080 x 2160 pixels IPS display with a pixel density of 390 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the LG Q Stylus as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and GPS too.
The LG Q Stylus runs on Android 8.1 (Oreo) and all this is powered by a 3300 mAh battery. It measures 160.1 x 77.7 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 171 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | LG Q Stylus |
| Manufacturer | LG |
| Announced | June 2018 |
| Status | Available - August 2018 |
| Price | Rs. 14,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.1 x 77.7 x 8.1 mm (6.3 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM), Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Stylus IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) MIL-STD-810G compliant |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.2 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 390 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 79.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Processor |
Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - Q Stylus/Q Stylus α Octa-core 1.8 GHz, Mediatek MT6750 - Q Stylus/Q Stylus α [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 - Q Stylus/Q Stylus α [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal |
64 GB, 4 GB RAM - Q Stylus+ 32 GB, 3 GB RAM - Q Stylus/Q Stylus α |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |