Lenovo Phab 2 Pro Specs, Price
Lenovo Phab 2 Pro Android Smartphone was launched in June 2016. It is priced in India at Rs. 29990 ($499.00), running on the Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 processor with Adreno 510 GPU. The phone has 4 GB RAM and 64 GB of internal storage which is not expandable.
The Lenovo Phab 2 Pro has a 6.4 inches WQHD, 1440 x 2560 pixels IPS display with a pixel density of 459 ppi. Coming to cameras, it has a 16 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Lenovo Phab 2 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, ambient light sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The Lenovo Phab 2 Pro runs on Android OS, v6.0 (Marshmallow) and all this is powered by a 4050 mAh battery. It measures 179.83 x 88.57 x 6.96-10.7 mm (height x width x thickness) with a total weight of 259grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Lenovo Phab 2 Pro |
| Manufacturer | Lenovo |
| Announced | June 2016 |
| Status | Available - September 2016 |
| Price | Rs. 29,990 ($499.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Gunmetal Grey, Champagne Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 179.83 x 88.57 x 6.96-10.7 mm (7.08 x 3.49 x 0.27-0.42 in) |
| Weight | 259g (9.14oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | SMS, MMS, Push Mail, EMail |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Infrared Sensor - Dolby Atmos - Depth Sensing - Motion Sensing - Dolby 5.1 Surround |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | WQHD, 1440 x 2560 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 70.88% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | 1.8 GHz Quad-core Cortex-A72 & 1.4 GHz Quad-core Cortex-A53, Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 [Similar] |
| GPU | Adreno 510 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, Fast Charging |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 4050 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |