Lenovo Pad Pro Specs
Lenovo Pad Pro Android Tablet was launched in May 2021. It is running on the Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) processor with Adreno 650 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Lenovo Pad Pro has a 11.5 inches, 1600 x 2560 pixels display with a pixel density of 263 ppi. Coming to cameras, it has a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Lenovo Pad Pro as well, along with a gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for USB OTG and Wi-Fi too.
The Lenovo Pad Pro runs on Android 11 and all this is powered by a 8600 mAh battery. It measures 264.3 x 171.4 x 5.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 485 grams including battery.
General Info
| Phone | Lenovo Pad Pro |
| Manufacturer | Lenovo |
| Announced | May 2021 |
| Status | Coming Soon - May 2021 |
| Colors | Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 264.3 x 171.4 x 5.8 mm (10.41 x 6.75 x 0.23 in) |
| Weight | 485 g (17.11 oz) |
| SIM Type | No |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor Stylus support |
Display
| Type |
QHD+ OLED Screen HDR10 Dolby Vision 90Hz Refresh Rate 420 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 11.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.34% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | ZUI 12.5 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G & 4G | N/A |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go; magnetic connector |
| GPS | No |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 20W Quick Charge 3.0 |
| Capacity | 8600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |