Lenovo Legion Y90 Specs
Lenovo Legion Y90 Android Smartphone was launched in March 2022. It is running on the Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 18 GB RAM and 640 GB of internal storage which is not expandable.
The Lenovo Legion Y90 has a 6.92 inches, 1080 x 2460 pixels AMOLED display with a pixel density of 388 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Lenovo Legion Y90 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Lenovo Legion Y90 runs on Android 12 and all this is powered by a 5600 mAh battery. It measures 177 x 78.4 x 10.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 252 grams including battery.
General Info
| Phone | Lenovo Legion Y90 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Announced | March 2022 |
| Status | Coming Soon - March 2022 |
| Colors | Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 177 x 78.4 x 10.1 mm (6.97 x 3.09 x 0.4 in) |
| Weight | 252 g (8.89 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Built-in two cooling fans RGB light panel (on the back) 4 ultrasonic buttons (Gaming triggers) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate HDR10+ 1300 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.92 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 82.05% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | ZUI 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 18 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 640 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal |
640 GB, 18 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 640GB (512GB UFS + 128GB SSD) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W, 100% in 35 min (advertised) |
| Capacity | 5600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |