Infinix Zero Ultra Specs
Infinix Zero Ultra Android Smartphone was launched in October 2022. It is running on the MediaTek Dimensity 920 (6 nm) processor with Mali-G68 MC4 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Zero Ultra has a 6.8 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 387 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Zero Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio, Bluetooth and GPS too.
The Infinix Zero Ultra runs on Android 12 and all this is powered by a 4500 mAh battery. It measures 165.5 x 74.5 x 8.8 mm - Coslight Silver
165.5 x 75.1 x 9.2 mm - Genesis Noir (height x width x thickness) with a total weight of 213 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Zero Ultra |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | October 2022 |
| Status | Coming Soon - October 2022 |
| Colors | Coslight Silver, Genesis Noir |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
165.5 x 74.5 x 8.8 mm - Coslight Silver 165.5 x 75.1 x 9.2 mm - Genesis Noir (6.52 x 2.93 x 0.35 in - Coslight Silver 6.52 x 2.96 x 0.36 in - Genesis Noir) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | XOS 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 920 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G68 MC4 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A Cat7 300/75 Mbps, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 180W, 100% in 12 min (advertised) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |