Infinix Zero 40 Specs, Price
Infinix Zero 40 Android Smartphone was launched in August 2024. It is priced in India at Rs. 27999, running on the Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) processor with Mali-G610 MC6 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Infinix Zero 40 has a 6.78 inches, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Zero 40 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and Bluetooth too.
The Infinix Zero 40 runs on Android 14, up to 2 major Android upgrades, and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 195 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Zero 40 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | August 2024 |
| Status | Coming Soon - September 2024 |
| Price | Rs. 27,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Rock Black, Violet Garden, Moving Titanium |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, HDR, 1300 Nits (HBM) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.42% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, |
| User Interface | XOS 14.5 |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 50 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Triple-LED Flash |
| Features |
108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚, (ultrawide), 1/2.76", PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.76", PDAF Dual-LED flash 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 45W wired, 60% in 25 min 20W wireless 10W reverse wired Bypass Charging 2.0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |