Infinix Smart 6 HD Specs
Infinix Smart 6 HD Android Smartphone was launched in April 2022. It is running on the Unisoc SC9863A (28nm) processor with IMG8322 GPU. The phone has 3 GB RAM and 64 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Smart 6 HD has a 6.6 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 266 ppi. Coming to cameras, it has a 8 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a microUSB port for data syncing and charging. There are proximity sensor and accelerometer sensor present on the Infinix Smart 6 HD. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio, Bluetooth and GPS too.
The Infinix Smart 6 HD runs on Android 11 (Go edition) and all this is powered by a 5000 mAh battery.
General Info
| Phone | Infinix Smart 6 HD |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | April 2022 |
| Status | Available - April 2022 |
| Colors | Force Black, Origin Blue, Aqua Sky |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | - |
| Weight | - |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 7, 8, 20 |
| Messaging |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 500 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.6 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 (Go edition) |
| User Interface | XOS 7.6 |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55), Unisoc SC9863A (28nm) [Similar] |
| GPU | IMG8322 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 3 GB RAM or 32 GB, 2 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Battery Charging |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |