Infinix Note 60 Ultra Specs
Infinix Note 60 Ultra Android Smartphone was launched in March 2026. It is running on the Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) processor with Mali-G720 MC7 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Infinix Note 60 Ultra has a 6.78 inches, 1208 x 2644 pixels AMOLED display with a pixel density of 429 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 60 Ultra as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, heart rate sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and FM Radio too.
The Infinix Note 60 Ultra runs on Android 16, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 7000 mAh battery. It measures 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 220 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Note 60 Ultra |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | March 2026 |
| Status | Coming Soon - Q2 2026 |
| Colors | Torino Black, Monza Red, Roma Silver, Amalfi Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Active matrix display (on the back) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 144Hz 2304Hz PWM, 700 Nits (typ), 1600 Nits (HBM), 4500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Pixel Density | 429 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.36% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | XOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC7 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, dual-pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.9, 80mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, dual-pixel PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS, HDR10+ |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, (wide) 4K@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Heart-Rate Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 50% in 18 min, 100% in 48 min 50W wireless 7.5W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging (gaming, navigating) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |