Infinix Note 50s Specs, Price
Infinix Note 50s Android Smartphone was launched in April 2025. It is priced in India at Rs. 15999, running on the Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Infinix Note 50s has a 6.78 inches, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 50s as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Infinix Note 50s runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 164.3 x 74.5 x 7.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 180 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Note 50s |
| Manufacturer | ZTE |
| Announced | April 2025 |
| Status | Available - April 2025 |
| Price | Rs. 15,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.3 x 74.5 x 7.6 mm (6.47 x 2.93 x 0.3 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Aviation aluminum middle frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, 1300 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.78% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | XOS 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, 100% in 60 min 10W reverse wired Bypass Charging |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |