Infinix Note 40 5G Specs, Price
Infinix Note 40 5G Android Smartphone was launched in May 2024. It is priced in India at Rs. 19999, running on the Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) processor with IMG BXM-8-256 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Note 40 5G has a 6.78 inches, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 40 5G as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and Bluetooth too.
The Infinix Note 40 5G runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 165.5 x 75.9 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 185 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Note 40 5G |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | May 2024 |
| Status | Available - May 2024 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Obsidian Black, Titan Gold, Racing Edition |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.5 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP53, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 1300 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.49% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | XOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) [Similar] |
| GPU | IMG BXM-8-256 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 33W wired, 50% in 31 min 15W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |