Infinix Note 40 Specs
Infinix Note 40 Android Smartphone was launched in March 2024. It is running on the Mediatek Helio G99 Ultimate processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using Unspecified.
The Infinix Note 40 has a 6.78 inches, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 40 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi, FM Radio and Bluetooth too.
The Infinix Note 40 runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.1 x 74.5 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Note 40 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | March 2024 |
| Status | Available - March 2024 |
| Colors | Titan Gold, Obsidian Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.1 x 74.5 x 7.8 mm (6.46 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 13, 26, 28, 38, 40, 41, 66 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 1300 Nits (peak) Corning Gorilla Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.89% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | XOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G99 Ultimate [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W wired, 50% in 26 min 20W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |