Infinix Note 30 VIP Specs
Infinix Note 30 VIP Android Smartphone was launched in June 2023. It is running on the Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) processor with Mali-G77 MC9 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Note 30 VIP has a 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels AMOLED display with a pixel density of 395 ppi. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 30 VIP. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, NFC and Bluetooth too.
The Infinix Note 30 VIP runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 162.7 x 75.9 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Note 30 VIP |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | June 2023 |
| Status | Available - June 2023 |
| Colors | Magic Black, Glacier White, Racing Edition |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 162.7 x 75.9 x 8.2 mm (6.41 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP53 (region dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 900 nits (peak) |
| Colors | 1B Colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.79% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | XOS 13 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MC9 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | USB Type-C |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 68W wired, PD3.0, PPS, 1-80% in 30 min (advertised), bypass charging 50W wireless, 1-50% in 30 min (advertised) Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |