Infinix Note 30 Specs
Infinix Note 30 Android Smartphone was launched in May 2023. It is running on the Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Note 30 has a 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 396 ppi. Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 16 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Note 30 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, Wi-Fi, FM Radio and Bluetooth too.
The Infinix Note 30 runs on Android 13 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 219 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Note 30 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | May 2023 |
| Status | Available - May 2023 |
| Colors | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (6.64 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 219 g (7.73 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 Ver.1 HSDPA 900 / 2100 Ver.3 |
| 4G Network |
1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 Ver.1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 Ver.2 1, 3, 7, 8, 20, 28 Ver.3 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate 580 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.63% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |