Infinix Hot 70 Specs
Infinix Hot 70 Android Smartphone was launched in May 2026. It is running on the Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Hot 70 has a 6.78 inches, 720 x 1576 pixels IPS display with a pixel density of 256 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Hot 70 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and FM Radio too.
The Infinix Hot 70 runs on Android 16, up to 3 major Android upgrades and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (height x width x thickness) with a total weight of 195 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Hot 70 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | May 2026 |
| Status | Available - May 2026 |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange, Green Texture, Quiet Violet |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (6.61 x 3.11 x 0.3 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Type | HD+ IPS LCD Screen, 120Hz, 700 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1576 pixels |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.11% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| User Interface | XOS 16 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, 50% in 25 min 10W reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |