Infinix Hot 60i Specs, Price
Infinix Hot 60i Android Smartphone was launched in August 2025. It is priced in India at Rs. 9299, running on the Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 4 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Hot 60i has a 6.75 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 260 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Hot 60i as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Infinix Hot 60i runs on Android 15 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 167.4 x 77.7 x 8.1 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Hot 60i |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | August 2025 |
| Status | Available - August 2025 |
| Price | Rs. 9,299 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Shadow Blue, Sleek Black, Monsoon Green, Plum Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 167.4 x 77.7 x 8.1 mm (6.59 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, 560 Nits (typ), 670 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.75 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.53% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | XOS 15.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM eMMC |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Yes |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 18W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |