Infinix Hot 60 Pro Specs
Infinix Hot 60 Pro Android Smartphone was launched in July 2025. It is running on the Mediatek Helio G200 (6 nm) processor with Mali-G57 MC2 (1.1GHz) GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot).
The Infinix Hot 60 Pro has a 6.78 inches, 1224 x 2720 pixels AMOLED display with a pixel density of 440 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Hot 60 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, Wi-Fi and FM Radio too.
The Infinix Hot 60 Pro runs on Android 15 and all this is powered by a 5160 mAh battery. It measures 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (height x width x thickness) with a total weight of 170 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix Hot 60 Pro |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | July 2025 |
| Status | Available - July 2025 |
| Colors | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Sapphire Blue, Jungle Breath, Orange Rose Valley |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm (6.44 x 2.99 x 0.26 in) |
| Weight | 170 g (6 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED, 144Hz Refresh Rate 2160Hz PWM, 700 Nits (typ), 1600 Nits (HBM), 4500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.40% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | XOS 15.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Helio G200 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired, 50% in 22 min 10W reverse wired |
| Capacity | 5160 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |