Infinix Hot 60 Specs, Price
Infinix Hot 60 Android Smartphone was launched in July 2025. It is priced in India at Rs. 10499, running on the Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) processor with IMG BXM-8-256 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (uses shared SIM slot).
The Infinix Hot 60 has a 6.7 inches, 720 x 1600 pixels IPS display with a pixel density of 262 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix Hot 60 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG and Wi-Fi too.
The Infinix Hot 60 runs on Android 15, and all this is powered by a 5200 mAh battery. It measures 166 x 76.8 x 7.8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Hot 60 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | July 2025 |
| Status | Available - July 2025 |
| Price | Rs. 10,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Sleek Black, Tundra Green, Shadow Blue, Caramel Glow |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166 x 76.8 x 7.8 mm (6.54 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
Display
| Type |
HD+ IPS LCD Screen 120Hz, 560 Nits (typ), 700 Nits (HBM) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, |
| User Interface | XOS 15.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) [Similar] |
| GPU | IMG BXM-8-256 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM UFS |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 18W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 5200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |