Infinix GT 30 Specs, Price
Infinix GT 30 Android Smartphone was launched in August 2025. It is priced in India at Rs. 19499, running on the Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) processor with Mali-G615 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Infinix GT 30 has a 6.78 inches, 1224 x 2720 pixels AMOLED display with a pixel density of 440 ppi. It has Gorilla Glass protection as well.Coming to cameras, it has a 64 MP rear camera and a 13 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix GT 30 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi and FM Radio too.
The Infinix GT 30 runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades and all this is powered by a 5500 mAh battery. It measures 163.7 x 75.8 x 8 mm (height x width x thickness) with a total weight of 187 grams including battery.
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix GT 30 |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | August 2025 |
| Status | Available - August 2025 |
| Price | Rs. 19,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Pulse Green, Cyber Blue, Blade White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 163.7 x 75.8 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Customizable RGB LEDs on the back Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh rate, 2304Hz PWM, 700 Nits (typ) 1600 Nits (peak), 4500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| User Interface | XOS 15 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G615 MC2 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 45W wired 10W reverse wired Bypass Charging |
| Capacity | 5500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |