Infinix GT 20 Pro Specs
Infinix GT 20 Pro Android Smartphone was launched in April 2024. It is running on the Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) processor with Mali-G610 MC6 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using Unspecified.
The Infinix GT 20 Pro has a 6.78 inches, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Infinix GT 20 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC, Wi-Fi, FM Radio and Bluetooth too.
The Infinix GT 20 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164.3 x 75.4 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 194 grams including battery.
General Info
| Phone | Infinix GT 20 Pro |
| Manufacturer | Infinix |
| Announced | April 2024 |
| Status | Available - April 2024 |
| Colors | Mecha Blue, Mecha Orange, Mecha Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.3 x 75.4 x 8.2 mm (6.47 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54, dust and splash resistant Customizable RGB LEDs on the back |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 144Hz Refresh Rate, 1300 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | XOS 14 |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | Unspecified |
Camera
| Rear Camera | 108 MP + 2 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Quad-LED Flash |
| Features |
108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, AF, OIS 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera |
32 MP, f/2.2, 22mm (wide) Dual-LED flash 1440p@30fps, 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | Unspecified |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 45W wired, PD3 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |