HTC One Mini Specs
HTC One Mini Android Smartphone was launched in July 2013. It is running on the Qualcomm Snapdragon 400 processor with Adreno 305 GPU. The phone has 1 GB RAM and 16 GB of internal storage which is not expandable.
The HTC One Mini has a 4.3 inches HD, 720 x 1280 pixels display with a pixel density of 342 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a 4 MP rear camera and a 1.6 MP front camera for selfies. It has a microUSB port for data syncing and charging. There is a accelerometer sensor present on the HTC One Mini. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The HTC One Mini runs on Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) and all this is powered by a 1800 mAh battery. It measures 132 x 63.2 x 9.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 122 grams including battery.
General Info
| Phone | HTC One Mini |
| Manufacturer | HTC |
| Announced | July 2013 |
| Status | Available - August 2013 |
| Colors | Black, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 132 x 63.2 x 9.3 mm (5.2 x 2.49 x 0.37 in) |
| Weight | 122 g (4.3 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T version |
| 4G Network |
LTE 800 / 1800 / 2600 - EMEA version LTE 900 / 1800 / 2100 / 2600 - Asia version LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 - AT&T version |
| Messaging | SMS, MMS, Push Mail, EMail |
Display
| Type | Super LCD2 Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 342 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 60.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.4 GHz Krait 300, Qualcomm Snapdragon 400 [Similar] |
| GPU | Adreno 305 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, HSUPA, LTE |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, DLNA |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | Yes |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable, Li-Po Battery |
| Capacity | 1800 mAh |
| Stand by |
Up to 500 hours (2G) Up to 692 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 20 hours 40 mins (2G) Up to 13 hours 20 mins (3G) |