HTC One M8 Eye Specs, Price
HTC One M8 Eye Android Smartphone was launched in October 2014. It is priced in India at Rs. 18999 ($279.40). The phone has 2 GB RAM and 16/32 GB of internal storage which is expandable using microSD, up to 128 GB.
The HTC One M8 Eye has a 5.0 inches Full HD, 1080 x 1920 pixels display with a pixel density of 441 ppi. It has Gorilla Glass protection as well. Coming to cameras, it has a Dual 13 MP rear camera and a 5 MP front camera for selfies. It has a microUSB port for data syncing and charging. There is a accelerometer sensor present on the HTC One M8 Eye. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, Bluetooth and GPS too.
The HTC One M8 Eye runs on Android OS, v4.4.4 (KitKat) and all this is powered by a 2600 mAh battery. It measures 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 157 grams including battery.
General Info
| Phone | HTC One M8 Eye |
| Manufacturer | HTC |
| Announced | October 2014 |
| Status | Available - November 2014 |
| Price | Rs. 18,999 ($279.40) [Similarly Priced] |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - All Versions |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - AT&T HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA TD-SCDMA 1900 / 2100 - Asia |
| 4G Network |
LTE 700 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 (Bands 1, 3, 7, 8, 28) TD-LTE 1900 / 2300 / 2500 / 2600 (Bands 38, 39, 40, 41) LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 (Bands 2, 4, 5, 17, 29) - AT&T LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 (Bands 3, 7, 8, 20) - EMEA |
| Messaging | SMS, MMS, Push Mail, EMail |
| Build Features | IPX7 certified - Dust Proof and Water Resistant up to 1 Meter and 30 Minutes |
Display
| Type | Super LCD3 Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.55% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Processor | - |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
| Rear Camera | Dual 13 MP, 4128 x 3096 pixels [Similar] |
| Flash | Dual-LED (dual tone) |
| Features | Auto focus, Automatic simultaneous video and image recording, geo-tagging, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Front Camera | 5 MP, 1080p@30fps, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, 42 Mbps (21 Mbps - AT&T), HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 2600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |