Honor X70 Specs
Honor X70 Android Smartphone was launched in July 2025. It is running on the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) processor with Adreno 810 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Honor X70 has a 6.79 inches, 1200 x 2640 pixels AMOLED display with a pixel density of 427 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor X70 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and Bluetooth too.
The Honor X70 runs on Android 15 and all this is powered by a 8300 mAh battery. It measures 161.9 x 76.1 x 7.8 or 8.0 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193 grams or 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor X70 |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | July 2025 |
| Status | Coming Soon - July 2025 |
| Colors | Black, Green, White, Red |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 161.9 x 76.1 x 7.8 or 8.0 mm (6.37 x 3 x 0.31 or 0.31 in) |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz or 7.02 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m) Drop resistant up to 2.5m |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 3840Hz PWM, HDR 800 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 6000 Nits (peak) Aluminosilicate Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.79 inches [Similar] |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels |
| Pixel Density | 427 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.98% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | Magic OS 9 |
| Processor | Octa-core (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s), Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 810 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired 80W wireless (512GB model only) Reverse wireless (512GB model only) 5W reverse wired |
| Capacity | 8300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |