Honor Play 50 Plus Specs
Honor Play 50 Plus Android Smartphone was launched in October 2023. It is running on the Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Honor Play 50 Plus has a 6.8 inches, 1080 x 2412 pixels TFT LCD display with a pixel density of 389 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor Play 50 Plus as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG and Wi-Fi too.
The Honor Play 50 Plus runs on Android 13 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (height x width x thickness) with a total weight of 199 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor Play 50 Plus |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | October 2023 |
| Status | Available - October 2023 |
| Colors | Green, Silver, Black, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 166.7 x 76.5 x 8.2 mm (6.56 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) |
Display
| Type |
FHD+ TFT LCD Screen 90Hz Refresh Rate 850 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Pixel Density | 389 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.09% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | MagicOS 7.2 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 35W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |