Honor Magic V5 Specs
Honor Magic V5 Android Tablet was launched in July 2025. It is running on the Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) processor with Adreno 830 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Honor Magic V5 has a 7.95 inches, 2172 x 2352 pixels AMOLED display with a pixel density of 403 ppi alongwith a secondary display of 6.43 inches, 1060 x 2376 pixels, 404 ppi, Honor Anti-scratch . Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 20 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor Magic V5 as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 3G, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Honor Magic V5 runs on Android 15 and all this is powered by a 5820/6100 mAh battery. It measures Unfolded: 156.8 x 145.9 x 4.1 mm or 4.2 mm
Folded: 156.8 x 74.3 x 8.8 mm or 9.0 mm (height x width x thickness) with a total weight of 217 grams or 222grams including battery.
General Info
| Phone | Honor Magic V5 |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | July 2025 |
| Status | Available - July 2025 |
| Colors | Black, Ivory White, Dawn Gold, Reddish Brown |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 156.8 x 145.9 x 4.1 mm or 4.2 mm Folded: 156.8 x 74.3 x 8.8 mm or 9.0 mm (Unfolded: 6.17 x 5.74 x 0.16 in or 0.17 in Folded: 6.17 x 2.93 x 0.35 in or 0.35 in) |
| Weight | 217 g or 222g (7.65 oz or 7.83oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP58/IP59 dust protected and water resistant Stylus support |
Display
| Type |
QHD+ Foldable LTPO AMOLED Screen 120Hz, 5000 Nits (peak), Honor Super Armored Inner Screen |
| Colors | 1B colors |
| Size | 7.95 inches [Similar] |
| Resolution | 2172 x 2352 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.71% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
6.43 inches, 1060 x 2376 pixels, 404 ppi, Honor Anti-scratch LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 5000 nits (peak) NanoCrystal Shield |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | MagicOS 9 |
| Processor | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M), Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 830 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 64 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 64 MP, f/2.5, 70mm (periscope telephoto), 1/2.0", 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), AF Laser AF, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 20 MP, f/2.2, (wide) HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LDAC, LC3 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion battery (International Model/ 1TB China Model) Fast Charging 66W wired 50W wireless 5W reverse wired |
| Capacity | 5820/6100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |