Honor Magic V Flip Specs
Honor Magic V Flip Android Smartphone was launched in June 2024. It is running on the Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) processor with Adreno 730 GPU. The phone has 16 GB RAM and 1 TB of internal storage which is not expandable.
The Honor Magic V Flip has a 6.8 inches, 1080 x 2520 pixels display with a pixel density of 403 ppi alongwith a secondary display of 4 inch FHD+ LTPO OLED Screen. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor Magic V Flip as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Honor Magic V Flip runs on Android 14 and all this is powered by a 4800 mAh battery. It measures Unfolded: 167.3 x 75.6 x 7.2 mm
Folded: 86.5 x 75.6 x 14.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 193 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor Magic V Flip |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | June 2024 |
| Status | Rumored - June 2024 |
| Colors | Black, White, Champagne, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension |
Unfolded: 167.3 x 75.6 x 7.2 mm Folded: 86.5 x 75.6 x 14.9 mm (Unfolded: 6.59 x 2.98 x 0.28 in Folded: 3.41 x 2.98 x 0.59 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type |
FHD+ Foldable LTPO OLED Screen 120Hz Refresh Rate, HDR, Dolby Vision, BT.2020, 3000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.48% |
| Multi-Touch | Yes |
| Secondary Display |
4 inch FHD+ LTPO OLED Screen 1200 x 1092 pixels, 405 ppi 120Hz Refresh Rate, HDR, Dolby Vision, 1600 nits (HBM) |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | MagicOS 8 |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 730 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 1 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Charging 66W wired, 45% in 15 min 5W reverse wired |
| Capacity | 4800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |