Honor 8X Specs
Detailed Specifications
General Info
| Phone | Honor 8X |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | September 2018 |
| Status | Available - September 2018 |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.4 x 76.6 x 7.8 mm (6.31 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | LTPS IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.5 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.62% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Hisilicon Kirin 710 (12 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G51 MP4 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64/128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser |
User Memory
| Internal | 64/128 GB, 6 GB RAM or 64/128 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3750 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |