Honor 600 Pro (China) Specs
Honor 600 Pro (China) Android Smartphone was launched in May 2026. It is running on the Mediatek Dimensity 8550 Elite (4 nm) processor with Mali-G720 MC8 GPU. The phone has 16 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Honor 600 Pro (China) has a 6.57 inches, 1264 x 2728 pixels AMOLED display with a pixel density of 458 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor 600 Pro (China) as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Honor 600 Pro (China) runs on Android 16 and all this is powered by a 8000 mAh battery. It measures 156.1 x 74.8 x 7.9 mm (height x width x thickness) with a total weight of 202 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor 600 Pro (China) |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | May 2026 |
| Status | Coming Soon - May 2026 |
| Colors | Black, Green, Blue, Purple |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 156.1 x 74.8 x 7.9 mm (6.15 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, ultrasonic) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid 800 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 8000 Nits (peak) Aluminosilicate Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.83% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | MagicOS 10 |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8550 Elite (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC8 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 50 MP + 12 MP [Similar] |
| Flash | Multi-focus LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF (9cm - ∞), OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), PDAF Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.88", 0.61µm HDR 4K, 1080p, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 80W wired 50W wireless 27W Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 8000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |