Honor 400 Specs
Honor 400 Android Smartphone was launched in May 2025. It is running on the Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) processor with Adreno 720 GPU. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is not expandable.
The Honor 400 has a 6.55 inches, 1264 x 2736 pixels AMOLED display with a pixel density of 460 ppi. Coming to cameras, it has a 200 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor 400 as well, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor and accelerometer sensor. It is a single SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC and Wi-Fi too.
The Honor 400 runs on Android 15, up to 6 major Android upgrades and all this is powered by a 5300/6000 mAh battery. It measures 156.5 x 74.6 x 7.3 mm (height x width x thickness) with a total weight of 184 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor 400 |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | May 2025 |
| Status | Available - May 2025 |
| Colors | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm (6.16 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) * market/region dependent availability |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR, 5000 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.55 inches [Similar] |
| Resolution | 1264 x 2736 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.32% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15, up to 6 major Android upgrades |
| User Interface | MagicOS 9 |
| Processor | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510), Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 720 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 66W wired (for 5300 mAh), 44% in 15 min, 100% in 46 min 80W wired (for 6000 mAh), 40% in 15 min 5W reverse wired |
| Capacity | 5300/6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |