Honor 30 Pro+ Specs
Honor 30 Pro+ Android Smartphone was launched in April 2020. It is running on the HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) processor with Mali-G76 MP16 GPU. The phone has 12 GB RAM and 256 GB of internal storage which is not expandable.
The Honor 30 Pro+ has 6.57 inches, 1080 x 2340 pixels display with a pixel density of 392 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Honor 30 Pro+ as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, proximity sensor, and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi and GPS too.
The Honor 30 Pro+ runs on Android 10.0 (AOSP + HMS) and all this is powered by a 4000 mAh battery. It measures 160.3 x 73.6 x 8.4 mm (height x width x thickness) with a total weight of 190 grams including battery.
General Info
| Phone | Honor 30 Pro+ |
| Manufacturer | Honor |
| Announced | April 2020 |
| Status | Coming Soon - April 2020 |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 160.3 x 73.6 x 8.4 mm (6.31 x 2.9 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.7 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP54 Glass front, glass back, aluminum frame |
Display
| Type |
OLED Capacitive Touchscreen 90Hz refresh rate |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 (AOSP + HMS) |
| User Interface | Magic UI 3.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP16 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 16 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | No |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 2.44µm, omnidirectional PDAF, OIS 8 MP Periscope, f/3.4, 125mm (telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 16 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), AF 2 MP, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@1920fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 8 MP, f/2.2, (ultrawide) HDR 2160p, 1080p; gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack |
|
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
|
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging 5W |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |